Tasarımı Kaydet  Kapat

Haberler / Şirket Haberleri

İş Makinaları ile Bina Yıkım Teknikleri

İş Makinaları ile Bina Yıkım Teknikleri

Bina yıkım işlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş çok sayıda iş makinası tipi mevcuttur. Yüksek teknolojili robotlar da bunlara dâhildir. Temel tekniklerin hepsi aşağıda detaylıca anlatılmaktadır.

Bina yıkım işlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş çok sayıda iş makinası tipi mevcuttur. Yüksek teknolojili robotlar da bunlara dâhildir. Temel tekniklerin hepsi aşağıda detaylıca anlatılmaktadır.

YÜKSEĞE ERİŞEBİLEN İŞ MAKİNALARI İLE BİNA YIKIMI

Çok parçalı bomların birleştirilmesiyle oluşturulmuş ve uzun kollara sahip olan ekskavatörler yüksek binaların yıkımı için kullanılabilirler. Bu tip iş makinaları, yapıyı üstten en alta kadar taşınabilir parçalar halinde yıkabilirler. Yüksek binaların yıkımı, aşama aşama söküme olanak tanır ve esnektir. Bu özellikleri yıkımda başarı sağlar. Yüksek katlı yapıların yıkımı, süper uzun bomları olan iş makinaları ile birlikte el ile kullanılan makinaların aynı proje içinde birlikte kullanılmasını gerektirebilir.

KULE VİNÇ VE DİĞER UZUN VİNÇLER İLE BİNA YIKIMI
 
Yüksek yapıların yıkımında kule vinç ve başka tiplerde uzun menzilli vinçler kullanılabilir.

KIRICI İLE YIKIM
 
Ekskavatörlere monte edilen beton kırıcılar dev beton kütleleri küçük parçalardan oluşan moloz yığınlarına çevirirler. Yıkıcılar, içten monte edilmiş hidrolik bir silindir tarafından kontrol edilen çenelere sahiptir. Alt çeneye, donatı kesici bıçaklar monte edilebilir. Ayrıca, bu tip iş makinaları yıkım molozlarından agrega üretebilirler.
 
ÇOK AMAÇLI HİDROLİK EKİPMANLAR KULLANILARAK YIKIM
 
Çok amaçlı hidrolik yıkım ekipmanları çelik ya da betonarme yapıları yıkmak için kullanılabilirler. Çok amaçlı ekipmanlar ekskavatörün bomuna ya da başka bir parçasına monte edilebilirler.
 
HİDROLİK EKLENTİLER
 
Betonu kırabilen ve çeliği kesebilen hidrolik ekipmanlar, çelik ve betonarme yapıların yıkımında kullanılmak üzere vinç ve ekskavatör gibi iş makinaları bağlanabilirler. Hidrolik ekipman, doğrudan boma ya da makinanın başka bir kısmında monte edilebilir.
 
HİDROLİK KESİCİLER İLE BİNA YIKIMI
 
Metalin ya da betonun soğuk olarak kesilmesi ile yıkım yapılabilir. İş makinasına doğrudan bağlanmış ve dönebilen kesici ekipmanlar yüksek bir çalışma esnekliği sağlar.
 
YIKICI DİREK (KAZIK) KULLANARAK YIKIM
 
Kıskaç ya da kanca takılmış yıkım direkleri iş makinasına bağlanarak, yapısal elemanların sökülebilmesi için, uzun yüksekliklere erişim sağlanabilir.
 
KISKAÇ KULLANARAK YIKIM
 
Kıskaçlar çelik ve betonarme kiriş, kolon, duvar, döşeme ve çatı parçalarının yıkımı ve tekrar değerlendirilebilmesi için tasarlanmışlardır. Özel tasarlanmış kıskaç kolları, elemanın yıkım, söküm ya da taşınma anında düzgün ve hizalı olarak hareket ettirilebilmesini sağlar.