Tasarımı Kaydet  Kapat

Blog / Makalelerimiz

Vinç Belgesi Nedir?

Vinç Belgesi Nedir?

Vinç operatör belgesi (vinç ehliyeti) iş kanunu gereğince Vinç’in kullanılabilmesi için zorunlu olan bir belgedir.

Yasal olarak bir operatörün aracı kullaması için alınması zorunludur. Belgesiz kullanıldığı takdirde kullanan ve kullandıran aynı sorumlluğu taşımaktadır. Taşıt yolunda bir aracı kullanmak için ehliyet ihtiyaç olduğu gibi işyerinde, iş sahalarında, şantiyede, araç parkında vb. yerlerde belge bulundurmak operatör belgeli olarak kullanmak zorunludur. Vinç taşıt trafiğine açık alanda kullanılacaksa mutlaka sürücü belgesine G sınıfı olarak işletilmek zorundadır.

Vinç Operatörlük Belgesi ile Hangi Makineler Kullanılır?

Vinç belgesi ile ancak Vinç sınıfına giren iş makinaları kullanılabilir. Operatörlük belgesi ehliyete G sınıfı olarak işletildiyse ehliyet sınıflarının yan tarafına Vinç ibaresi yazılır, taşıt trafiği yolunda ve iş sahalarında sadece vinç kullanabilir. Eğer sürücü belgesine işletilmezse taşıt trafiğine kapalı yerlerde vinç operatörlük belgesi ile vinç kullanılabilir.
Vinç Türü Operatörlük Belgesi Nereden Alınır?

İş makinası operatörlük belgeleri Özel Öğretim Kurumlarına bağlı İş Makinası operatörlük belgesi vermeye yetki belgesi almış MTSK’lardan (sürücü kursları). Tarım ve Köyişlerinden (Tarım için kullanılan iş makinası türleri için) alınabilmektedir.

Etiketler: vinç belgesi vinç ehliyeti 


Makale Yorumları (2)

Yeni Yorum Yaz
Oyla:

?